Ķīmiķis, Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) zinātniskās padomes priekšsēdētājs, akadēmiķis Ivars Kalviņš stāsta arī par vīrusiem, kurus iespējams dresēt gluži kā sunīšus, lai tie strādātu cilvēka veselības labā, par grūtībām, kas stājas jaunu zāļu izgudrotāju ceļā. Arī par savu ticību Dievam. Ivars Kalviņš to formulē zinātniski – viņš nevis vienkārši tic, ka Radītājs pastāv, bet ir izslēdzis iespēju, ka viņa nav.
Jā, visur vajag mēģināt atrast pierādījumus, bet zinātnieks nevar teikt – tas vai tas neeksistē, tā nav. Var teikt – tas nav pierādīts. Pie mums nereti ir otrādi – saka, ka tas nav, jo tā nevar būt.
Ticībai ir nozīme jūsu dzīvē?
Atkārtošu vēl un vēlreiz, ka Dievam neticu, bet zinu, ka Dievs ir. Un tur ir atšķirība. Ja vienkārši tic, tas nozīmē, ka nav nekādu atskaites punktu – kāds teica, ka tā ir, un es noticēju uz vārda. Pārliecība ir tad, kad esi pārliecinājies, ka citādi nevar būt.
Ir divi pierādīšanas veidi: viens – kad pierāda, ka tā ir, otrs – kad izslēdz pretējo iespēju. Piemēram, šī krūzīte vai nu ir, vai nav. Ja jūs izslēdzat iespēju, ka tās nav, tātad krūzīte ir. Tā ir arī ar Dievu. Mana pārliecība par viņa eksistenci balstās tajā, ka pats esmu pārliecinājies, ka eksistē lietas, kuras nav izmērāmas ar mūsu fizikālajiem līdzekļiem. Runa ir par to, vai cilvēkam ir vai nav ekstrasensoras spējas. Esmu simtprocentīgi pārliecinājies, ka tās eksistē. Tām nav nekāda zinātniska skaidrojuma, bet tās pastāv: notiek pieslēgšanās kādam informācijas laukam, ko nevar izdarīt ar fizikāliem līdzekļiem, bet cilvēka smadzenes to spēj.
Otrs – tas, ka dzīvība nevarēja izcelties nejauši. To pierāda jebkuri matemātiskie aprēķini, jo varbūtība, ka tā būtu noticis, ir mazāka nekā viens pret elektronu skaitu Visumā.
Bija kaut kas cits?
Nuja, tad ir jābūt Radītājam. Tas ir tas, ko teicu par krūzīti: ja bez krūzītes nevar iztikt, tātad tā ir.
Pirms 1900. gada nebija arī radioaktivitātes – neviens par tādu nezināja. Bet tas nenozīmē, ka tā neeksistēja! Ja kāds tolaik teiktu, ka būs iespējams nogalināt ar nezināmas izcelsmes stariem, tas būtu pilnīgi nezinātniski – neviens to nebija ne redzējis, ne izmērījis. Tā nebija.
Un tāpēc nesakiet, ka kaut kā nav, sakiet, ka jums nav pierādījumu, ka tas pastāv.