Dzērāji noslogo slimnīcu uzņemšanas nodaļas, lai gan viņu vieta būtu atskurbtuvēs, tā norāda mediķi, kuri jau gadiem spiesti atstāt pacientus, lai aprūpētu alkoholiķus. Taču valstī joprojām nav vienota atskurbtuvju regulējuma, kas noteiktu kārtību, kā jārīkojas policijai un mediķiem, nonākot saskarē ar agresīviem un alkohola reibumā esošiem cilvēkiem, LNT raidījumu 900 sekundes citē portāls Skaties.lv.
Neatliekamās medicīnas centrā Stradiņa Universitātes slimnīcā ik dienu nonāk vidēji septiņi cilvēki reibumā, kuri vienkārši izguļ dzērumu. Mediķi, atraujoties no citiem pacientiem, dzērājus nomazgā un izgulda tā jau šaurajās telpās, kas lieti noderētu medicīnisku palīdzību gaidošo pacientu izvietošanai.
Alkohola apreibinātie pacienti bieži vien ir agresīvi un demolē slimnīcas telpas. Slimnīca svētku dienās, kad dzērušo skaits ierasti ir lielāks, algo papildu apsargus, kuri var savaldīt agresīvos dzērājus.
Neskatoties uz to, vidēji trīs, četras reizes gadā ir jāmaina izsisti logi un cits telpu aprīkojums. Tāpat dzērušie pacienti prasa vismaz trīs reizes vairāk laika un darba, kuru mediķi varētu veltīt pacientiem, kuriem nepieciešama medicīniskā palīdzība.
Daļēji atskurbtuvju problēma tiek risināta, jau otro gadu piešķirot pašvaldībām valsts finansējumu, tie ir 15 eiro par katru izguldītu cilvēku alkohola reibumā. Pērn šādu finansējumu saņēma 23 pašvaldības, tuvākajā laikā dzērušos iedzīvotājus plāno atskurbināt vēl piecās pašvaldībās Vidzemē. Lielākās sešas pašvaldības saņēma līdz pat 40 000 eiro, kopumā no valsts budžeta iztērēti 195 000 eiro, kas ir tuvu maksimumam, ko noteikusi valsts – 200 000 eiro.
Rīgā Sarkanā Krusta nakts patversme alkohola reibumā esošiem cilvēkiem ik dienu izgulda, pabaro un apģērbj vairākus desmitus klientu.
Šobrīd patversmes pašvaldībās tiek veidotas pēc pašvaldību iniciatīvas. Nevienā likumā nav regulējuma par atskurbtuvēm, kas noteiktu kārtību, kādā iedzīvotāji reibumā jānogādā atskurbtuvē. Tāpat nav noteikts, kādai jābūt atskurbtuves iekšējai kārtībai.
Vides aizsardzības un reģionālās ministrijas vadībā līdz nākamā gada nogalei ir jāizstrādā normatīvie akti, kas regulētu atskurbtuvju darbību.
Iekšlietu ministrijai jāizvērtē nepieciešamie grozījumi likumā par policiju, lai noteiktu policijas darbinieku kompetenci nogādāt atskurbtuvē personu, kura alkohola vai citu apreibinošu vielu iespaidā atrodas bezpalīdzīgā stāvoklī.